Se afișează postările cu eticheta Critical Mass Ploiesti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Critical Mass Ploiesti. Afișați toate postările

miercuri, 2 iulie 2008

Despre Critical Mass

Inca gasesc searchuri cu critical mass in google analytics.Am hotarat sa nu mai postez nimic legat de critical mass,nu mai particip si nu ma mai implic in nimic ce are legatura cu critical mass.


Acest post il scriu pentru cei care ,asa cum spuneam si mai sus ,dau searchuri legate de critical mass si ajung la mine pe blog.

In primu rand: Critical mass nu mai este critical mass;adica inca este o plimbare care are loc o data pe luna insa lucrurile nu sunt asa cum ar trebui sa fie.Dupa parerea mea a aparut tendinta unora sau altora de a fi lideri si de a conduce miscarea.Totodata multi dintre participanti nici nu stiu care este de fapt ideea de critical mass si oricat ar fi incercat anumite persoane sa`i faca pe altii sa inteleaga,acestia din urma sunt pur si simplu ignoranti.

Un alt lucru cu care eu nu sunt de acord este faptul ca se anunta politia inainte ;politia isi da acordul si tot cu politia se stabileste in prealabil si traseul.Mi se pare o prostie.E dreptul oricui sa se plimbe pe bicicleta,sa vina la manifestari de genul acesta fara sa fie stresat de "oamenii legii"CM nu are ca scop blocarea traficului ,critical mass nu polueaza ,nu deranjeaza pe nimeni.Si cu toate astea masini de politie veneau "intamplator" la aceste plimbari.Daca la inceput afirmau ca sunt acolo pentru a proteja biciclistii acum s`a ajuns la intelegeri cu ei privind data ,ora si traseul care urmeaza sa fie parcurs.

In concluzie ,nici nu mai stiu ce sa zic...Parerile sunt impartite...Fiind blogul meu personal am preferat sa`mi spun parerea aici,cam tarziu ce`i drept.

joi, 6 martie 2008

Critical mass in ziarul monitorul de prahova


iata articolul:

Monitorizati de politie / Critical Mass in actiune


Organizatia non guvernamentala Critical Mass din Ploiesti a avut vinerea trecuta o noua actiune de amploare pe strazile orasului. Circa 100 de biciclisti ploiesteni au iesit la plimbare prin oras pentru a demonstra lumii ca se pot deplasa si fara sa polueze.

Vizitati de politisti

Adunarea celor peste 100 de biciclisti ploiesteni nu a fost singura din tara, la ora respectiva, in ziua respectiva, actiunea Critical Mass desfasurandu-se in peste 200 de orase din intreaga tara. Intalnirea celor de la Critical Mass a avut loc vineri la ora 17:00 la statuia Mihai Viteazul de pe Bulevardul Republicii. Pana aici nimic anormal deoarece acest lucru se intampla din luna aprilie 2007. Surprinzator a fost faptul ca la aproximativ 10 minute dupa ora stabilita, la fata locului a aparut prima masina de politie. “Ne-au zis ca au crezut ca este un concurs de biciclete… Le-am explicat ce facem de fapt si au inceput sa ne intrebe daca avem un lider sau autorizatie sa facem acest lucru. Critical MASS nu are lider si nu are nevoie de autorizatie, adunarile sunt spontane!”, ne-a marturisit Alexandru Dinu, unul dintre participanti.

“Nu este normal...”

Biciclistii, rollerii si skaterii au fost “escortati” tot drumul de Politia Rutiera, pentru a nu provoca evenimente neplacute in trafic. Comisarul sef Stefan Crivat le-a spus participantilor ca un astfel de eveniment trebuie sa aiba loc in afara orasului, indicand parcul Constantin Stere din Bucov. “Critical MASS este o actiune ecologista deoarece se folosesc mijloace de transport fara motor si sanatoase pentru participanti. Nu este normal sa fie schimbat traseul catre Bucov, cand problemele reale de poluare se afla aici in Ploiesti”, ne-a marturisit Sorin Nuta, unul dintre sustinatorii campaniei verde a cotidianului Monitorul si RadiOK.

Despre Critical MASS

Biciclisti, rolleri sau skateri se reunesc in ultima vineri a fiecarei luni, plimbandu-se pe un traseu bine delimitat in speranta ca vor atrage atentia asupra problemelor societatii moderne, unde masinile sunt din ce in ce mai multe iar gradul de poluare este ridicat, mai ales intr-un oras cum este Ploiestiul.

Ciprian PAP
Publicat in editia din data de: 04-03-2008



Articolul este scris obiectiv dar tin sa precizez k nu suntem o organizatie non -guvernamentala

sâmbătă, 1 martie 2008

Poze de la CRITICAL MASS FEBRUARIE

POZE DE LA CRITICAL MASS!COMENTARII MAINE :)
si uite asa inca de la 4 jumate lumea se strangea

politia in actiune:

noi vrem pace ;))

politia nu intelege asta
si am pornit
pe drum :D



ne mai opreste cate un semafor dar doar atat :)) nici macar frigul sau CrIvAtUl nu ne`ar opri >:)
escortati
si se facu seara
extraterestrii

finish

joi, 28 februarie 2008

Politia la critical mass?

discutie pe un post local despre critical mass :
(10x zorin)
Aceste plimbari in grup mare nu au nevoie de aprobari speciale, intrucit sint in cele din urma doar niste “plimbari”.
Mai multe personalitati precum: prefectul capitalei doamna Mardale, Lucian Mandruta, primari de sectoare, etc. incurajeaza mersul pe bicicleta pentru: exercitiu fizic, sanatate, un oras mai curat, reducerea poluarii aerului inspirat si fonice, inlaturarea blocajelor in traficul de masini, etc.
CRITICAL MASS nu inseamna o instigare la revolta, ci pur si simplu o intilnire intre cei ce folosesc bicicleta ca mijloc de transport. Dreptul biciclistilor la sosele nu trebuie totusi sa incalce drepturile altor utilizatori ai acestora.
detalii:
aici
aici si
aici si
aici si
aici si
aici si
aici
si multe alte siteuri :)

vineri, 28 decembrie 2007

CRITICAL MASS DECEMBRIE

Sunt vesela si incantata de oamenii care au participat!Sunt placut surprinsa sa vad oameni care si pe frig au venit la critical mass.Daca se poate asa ceva in mijlocul iernii,apoi la vara o sa fiti surprinsi de ce va iesi.poze de astazi:





si ca bonus,clipul best of critical mass ploiesti

joi, 22 noiembrie 2007

Critical Mass Ploiesti




Va asteptam sambata 22 noiembrie ora 17 00 la o plimbare in masa pe biciclete role skate trotinete,orice mijloc de transport alternativ.Intalnirea va avea loc la statuia lui Mihai Viteazul in Parcul Tineretului ,pe Republicii.

Vino si tu alaturi de noi si ia parte la aceasta plimbare daca iti pasa!!
Nu are nevoie de aprobari speciale pentru ca este doar o plimbare in grup cu bicicletele pe strazile orasului!


De ce?
Pentru ca:
-bicicletele NU distrug stratul de ozon.
-bicicletele NU ucid mii de oameni anual.
-bicicletele NU costa 34.000 lei/litrul.
-bicicletele NU contribuie la poluarea fonica.
-bicicleta e un foarte bun exercitiu fizic.
Si noi facem parte din trafic!!!
Daca esti de acord,te intereseaza si vrei sa te implici si tu, vino alaturi de noi la o plimbare in ultima vineri a fiecarei luni la ora si locul stabilit intalnirii!

CE ESTE CRITICAL MASS?
Masa Critică nu este condusă de nimeni, şi nu are nici un mesaj oficial, cu toate că este în general înţeleasă ca un efort de a promova mijloacele alternative de transport (nemotorizate) şi de a atrage atenţia asupra problemelor de siguranţă a celor ce folosesc forme de transport nemotorizate atunci când sunt nevoiţi să împartă drumul cu traficul motorizat. Participanţii se întâlnesc într-un loc şi la o oră prestabilită pentru a se bucura de siguranţa şi de compania pe care le-o oferă mersul în grup pe străzile oraşului, cauzând în mod intenţionat o uşoară şi temporară perturbare a traficului. Filosofia generală din spatele acestui eveniment este exprimată în sloganul „Noi nu blocam traficul; noi facem parte din trafic.”
Evenimentele de tip Masa Critică sunt auto-organizate, noncomerciale şi noncompetitive, şi operează printr-o luare de decizii informală, „prin difuzie”, independent de conducători. De asemenea, acestea sunt adesea neoficiale, fara autorizaţii de la autorităţile municipale. De obicei sunt stabilite dinainte doar data, ora şi locul întâlnirii.
Scopul Masei Critice nu este exprimat în mod formal mai mult decât acţiunea concretă de întâlnire şi desfăşurare a evenimentului, astfel realizând un spaţiu public unde automobilele sunt înlocuite pentru a face loc formelor alternative de transport. Un slogan asupra căruia s-a căzut de acord este Şi noi facem parte din trafic. Se spune însă că fiecare participant, având drepturi egale de conducere, are şi motivele lui personale pentru care participă. În mod evident, Masa Critică este legată de mişcările ecologiste, care susţin că folosirea automobilului personal are consecinţe catastrofice asupra mediului înconjurător atât global, cât şi local.

 Join us!
 Pentru mai multe informatii: http://criticalmassploiesti.weblog.ro/