Se afișează postările cu eticheta de-ale mele. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta de-ale mele. Afișați toate postările
marți, 16 februarie 2010
duminică, 14 februarie 2010
marți, 9 septembrie 2008
miercuri 10 septembrie 2008
termina`ti`va cu astea!nu moare nimeni!nu e sfarsitul lumii! nu vine nicio gaura neagra! GATA!STOP!
Multumesc :)
Multumesc :)
miercuri, 2 iulie 2008
Despre Critical Mass
Inca gasesc searchuri cu critical mass in google analytics.Am hotarat sa nu mai postez nimic legat de critical mass,nu mai particip si nu ma mai implic in nimic ce are legatura cu critical mass.
Acest post il scriu pentru cei care ,asa cum spuneam si mai sus ,dau searchuri legate de critical mass si ajung la mine pe blog.
In primu rand: Critical mass nu mai este critical mass;adica inca este o plimbare care are loc o data pe luna insa lucrurile nu sunt asa cum ar trebui sa fie.Dupa parerea mea a aparut tendinta unora sau altora de a fi lideri si de a conduce miscarea.Totodata multi dintre participanti nici nu stiu care este de fapt ideea de critical mass si oricat ar fi incercat anumite persoane sa`i faca pe altii sa inteleaga,acestia din urma sunt pur si simplu ignoranti.
Un alt lucru cu care eu nu sunt de acord este faptul ca se anunta politia inainte ;politia isi da acordul si tot cu politia se stabileste in prealabil si traseul.Mi se pare o prostie.E dreptul oricui sa se plimbe pe bicicleta,sa vina la manifestari de genul acesta fara sa fie stresat de "oamenii legii"CM nu are ca scop blocarea traficului ,critical mass nu polueaza ,nu deranjeaza pe nimeni.Si cu toate astea masini de politie veneau "intamplator" la aceste plimbari.Daca la inceput afirmau ca sunt acolo pentru a proteja biciclistii acum s`a ajuns la intelegeri cu ei privind data ,ora si traseul care urmeaza sa fie parcurs.
In concluzie ,nici nu mai stiu ce sa zic...Parerile sunt impartite...Fiind blogul meu personal am preferat sa`mi spun parerea aici,cam tarziu ce`i drept.
Acest post il scriu pentru cei care ,asa cum spuneam si mai sus ,dau searchuri legate de critical mass si ajung la mine pe blog.
In primu rand: Critical mass nu mai este critical mass;adica inca este o plimbare care are loc o data pe luna insa lucrurile nu sunt asa cum ar trebui sa fie.Dupa parerea mea a aparut tendinta unora sau altora de a fi lideri si de a conduce miscarea.Totodata multi dintre participanti nici nu stiu care este de fapt ideea de critical mass si oricat ar fi incercat anumite persoane sa`i faca pe altii sa inteleaga,acestia din urma sunt pur si simplu ignoranti.
Un alt lucru cu care eu nu sunt de acord este faptul ca se anunta politia inainte ;politia isi da acordul si tot cu politia se stabileste in prealabil si traseul.Mi se pare o prostie.E dreptul oricui sa se plimbe pe bicicleta,sa vina la manifestari de genul acesta fara sa fie stresat de "oamenii legii"CM nu are ca scop blocarea traficului ,critical mass nu polueaza ,nu deranjeaza pe nimeni.Si cu toate astea masini de politie veneau "intamplator" la aceste plimbari.Daca la inceput afirmau ca sunt acolo pentru a proteja biciclistii acum s`a ajuns la intelegeri cu ei privind data ,ora si traseul care urmeaza sa fie parcurs.
In concluzie ,nici nu mai stiu ce sa zic...Parerile sunt impartite...Fiind blogul meu personal am preferat sa`mi spun parerea aici,cam tarziu ce`i drept.
sâmbătă, 5 aprilie 2008
Reclame interzise
mastercard !
dovada k pe net ciar nu stii cu cine vorbesti
use condoms
learn english
dovada k pe net ciar nu stii cu cine vorbesti
use condoms
learn english
marți, 18 martie 2008
Saptamana mondiala anti rasism
Discriminarea se naste din ignoranta
Factorul care propaga cel mai adesea, in mod sistematic, discriminarea, in special rasismul si sovinismul, dar si sexismul, homofobia si discriminarea de alte genuri, este extremismul prezent in mentalitatea multor oameni. Ideologiile de extrema dreapta exista si astazi, nu intr-o forma organizata ce-i drept, nu ca regim politic, ci pur si simplu se regasesc in felul de a gandi al multora, care isi traiesc viata si interactioneaza cu cei din jur ghidandu-se dupa idei ce adera la aceste ideologii, total sau partial. Este un lucru foarte comun ca oamenii care impartasesc aceste idei sa creeze diverse organizatii prin care sa-si faca auzit mesajul de ura, de care sa se foloseasca pentru a lua atitudine si a incerca sa-i manipuleze pe cei nestiutori sau usor impresionabili.
In trecut, mai precis in perioada celui de-al doilea Razboi Mondial, in Romania, extremismul de dreapta s-a manifestat sub forma Miscarii Legionare, cunoscuta ulterior sub numele Garda de Fier si partidul Totul Pentru Tara. Aceasta miscare a fost una ultranationalista, antisemita, antimaghiara si fascistoida, care a facut ortodoxismul o parte centrala a doctrinei. Miscarea a fost infiintata de Corneliu Zelea Codreanu, iar membrii au fost numiti legionari. Conducatorii acestei micarii si adeptii lor s-au facut vinovati de-a lungul timpului de comiterea unor numeroase crime cu tenta sovinista, antisemita si rasista, precum si de practicarea asasinatului politic. Membrii miscarii purtau uniforme verzi, de unde si denumirea de „camasile verzi" si foloseau salutul fascist.
Membrii Garzii de fier au planuit cel mai mare atac din Bucuresti, indreptat asupra evreilor, in care au murit peste o suta de oameni, zeci dintre acestia fiind torturati si mutilati in semn de batjocura.
Miscarea Legionara exista chiar si in prezent, ca organizatie, insa aceasta are mai mult un caracter comemorativ si nu se implica atat de activ in societate. Desi exista un sediu al Miscarii Legionare si chiar o publicatie, iar membrii acesteia au mentalitatea discriminarii si adera la o ideologie inrudita indeaproape cu fascismul, exista o alta organizatie mult mai activa prin propaganda si campanii, care au reusit cel putin destul de bine pana in prezent sa mascheze extremismul de dreapta ce sta la baza ei, si care incearca sa atraga destul de multi oameni, in special tineri. Forumul Crestin Noua Dreapta este o organizatie ce s-a format in anul 2000 „intr-o perioada marcata de deriva ideologica a partidelor "patriotice" existente.", dupa cum scrie si pe siteul oficial al miscarii. Membrii acestei organizatii se folosesc de religie si mai ales de importanta pe care biserica o are in societate pentru a manipula oamenii, mascandu-si astfel ideologia extremista. Ideologia si activitatile intreprinse de membrii acestei miscari se aseamana foarte bine cu cele ale vechii miscari legionare, precum si ideologia Noii Drepte deriva din aceasta. Simbolul organizatiei este crucea celtica, folosita in prezent de toate organizatiile extremiste. Noua Dreapta colaboreaza indeaproape cu miscari de extrema dreapta din Europa cum ar fi NPD din germania(organizatie nazista) sau Frontul National European, de asemenea organizatie de natura extremista. Pe siteul oficial al miscarii Noua Dreapta exista linkuri spre siteuri de propaganda nationalista, de unde cei care isi doresc pot procura diverse obiecte vestimentare cum ar fi tricouri , insigne sau sepci cu insemne fasciste sau care instiga la rasism xenofobie si homofobie, dar nu numai. De asemenea, pe siteul Noua Dreapta exista un link catre siteul oficial al formatiei Brigada de Asalt, formatie rock cu mesaj extremist de dreapta ale caror versuri lauda mandria legionara si din care face parte chiar liderul organizatiei Noua Dreapta, Tudor Ionescu.
Din pacate, din ce in ce mai multi oameni, uneori din dezinformare, alteori din teribilism sau pur si simplu din ferma convingere ca o anumita categorie de oameni e superioara altora, adopta aceasta mentalitate, promovand ura fata de cei care nu sunt ca ei si, deci, discriminarea.
Factorul care propaga cel mai adesea, in mod sistematic, discriminarea, in special rasismul si sovinismul, dar si sexismul, homofobia si discriminarea de alte genuri, este extremismul prezent in mentalitatea multor oameni. Ideologiile de extrema dreapta exista si astazi, nu intr-o forma organizata ce-i drept, nu ca regim politic, ci pur si simplu se regasesc in felul de a gandi al multora, care isi traiesc viata si interactioneaza cu cei din jur ghidandu-se dupa idei ce adera la aceste ideologii, total sau partial. Este un lucru foarte comun ca oamenii care impartasesc aceste idei sa creeze diverse organizatii prin care sa-si faca auzit mesajul de ura, de care sa se foloseasca pentru a lua atitudine si a incerca sa-i manipuleze pe cei nestiutori sau usor impresionabili.
In trecut, mai precis in perioada celui de-al doilea Razboi Mondial, in Romania, extremismul de dreapta s-a manifestat sub forma Miscarii Legionare, cunoscuta ulterior sub numele Garda de Fier si partidul Totul Pentru Tara. Aceasta miscare a fost una ultranationalista, antisemita, antimaghiara si fascistoida, care a facut ortodoxismul o parte centrala a doctrinei. Miscarea a fost infiintata de Corneliu Zelea Codreanu, iar membrii au fost numiti legionari. Conducatorii acestei micarii si adeptii lor s-au facut vinovati de-a lungul timpului de comiterea unor numeroase crime cu tenta sovinista, antisemita si rasista, precum si de practicarea asasinatului politic. Membrii miscarii purtau uniforme verzi, de unde si denumirea de „camasile verzi" si foloseau salutul fascist.
Membrii Garzii de fier au planuit cel mai mare atac din Bucuresti, indreptat asupra evreilor, in care au murit peste o suta de oameni, zeci dintre acestia fiind torturati si mutilati in semn de batjocura.
Miscarea Legionara exista chiar si in prezent, ca organizatie, insa aceasta are mai mult un caracter comemorativ si nu se implica atat de activ in societate. Desi exista un sediu al Miscarii Legionare si chiar o publicatie, iar membrii acesteia au mentalitatea discriminarii si adera la o ideologie inrudita indeaproape cu fascismul, exista o alta organizatie mult mai activa prin propaganda si campanii, care au reusit cel putin destul de bine pana in prezent sa mascheze extremismul de dreapta ce sta la baza ei, si care incearca sa atraga destul de multi oameni, in special tineri. Forumul Crestin Noua Dreapta este o organizatie ce s-a format in anul 2000 „intr-o perioada marcata de deriva ideologica a partidelor "patriotice" existente.", dupa cum scrie si pe siteul oficial al miscarii. Membrii acestei organizatii se folosesc de religie si mai ales de importanta pe care biserica o are in societate pentru a manipula oamenii, mascandu-si astfel ideologia extremista. Ideologia si activitatile intreprinse de membrii acestei miscari se aseamana foarte bine cu cele ale vechii miscari legionare, precum si ideologia Noii Drepte deriva din aceasta. Simbolul organizatiei este crucea celtica, folosita in prezent de toate organizatiile extremiste. Noua Dreapta colaboreaza indeaproape cu miscari de extrema dreapta din Europa cum ar fi NPD din germania(organizatie nazista) sau Frontul National European, de asemenea organizatie de natura extremista. Pe siteul oficial al miscarii Noua Dreapta exista linkuri spre siteuri de propaganda nationalista, de unde cei care isi doresc pot procura diverse obiecte vestimentare cum ar fi tricouri , insigne sau sepci cu insemne fasciste sau care instiga la rasism xenofobie si homofobie, dar nu numai. De asemenea, pe siteul Noua Dreapta exista un link catre siteul oficial al formatiei Brigada de Asalt, formatie rock cu mesaj extremist de dreapta ale caror versuri lauda mandria legionara si din care face parte chiar liderul organizatiei Noua Dreapta, Tudor Ionescu.
Din pacate, din ce in ce mai multi oameni, uneori din dezinformare, alteori din teribilism sau pur si simplu din ferma convingere ca o anumita categorie de oameni e superioara altora, adopta aceasta mentalitate, promovand ura fata de cei care nu sunt ca ei si, deci, discriminarea.
vineri, 23 noiembrie 2007
music music music ...music...music... :)
Astazi parca totul s-a derulat in versuri ale unor melodii ...Nu stiu cum s-a intamplat asta dar cu o seara in urma ma apucasem sa schimb muzica de pe player si neavand o stare de spirit extraordinara am scapat prin playlist si ceva melodii mai putin optimiste...
Si cum spuneam,astazi,playerul meu nimerea melodia perfecta cu versurile perfecte exact in situatiile potrivite.
So... Ora 7 de dimineata,suna telefonul,ma trezesc il inchid,ma uit pe tavan,apoi in stanga mea unde dormea playerul meu.Il trezesc si pe el ,dau play si ...
Unkle-Burn my shadow : I've burn my tomorrow
And i stand inside today
At the edge of the future
And my dreams all fade away
Si incep sa ma gandesc ca am visat numai ciudatenii ...brr...
Dupa rutina cu televizorul,cartoon network, desene animate si baut cafea ,facut ghiozdan si alte cele plec la scoala...
Staind-Open your eyes: As I walk along these streets
I see a man that walks alone
Distant echo of people's feet
He has no place to call his own
Ma intristeaz sa vad la coltul unei strazi niste copii cersind pe un frig
pe care eu abia daca vreau sa ma duc la scoala asa ca schimb melodia:
The Clash- I'm not down:If it's true a rich man leads a sad life
That's what they say, from day to day
Then what do the poor do with their lives?
On judgment day, with nothin' to say?
Ajung la scoala...Lume multa,aglomeratie, zgomot,snobism,prostie,dar astea sunt la ordinea zilei doar ca a aparut cineva in fata mea care imi tot spunea chestii doar k nu eram prea atenta pentru ca ascultam
Pantera-walk: Can't you see I'm easily bothered by persistence
One step from lashing out at you...
You want in to get under my skin
And call yourself a friend
I've got more friends like you
What do I do?
Dupa orele petrecute la scoala ma durea capu ...economie...ma omoara...profa la fel...(Maybe is me ,but i`m sick of wasting energy)
Ajung acasa fac de mancare ,intru pe mess...deschid winamp... si ...si...
Bjork - It's all so quiet:It's oh so quiet
shh shh
It's oh so still
shh shh
You're all alone
shh shh
And so peaceful until...
You fall in love
zing boom
The sky up above
zing boom
Is caving in
wow bam
You've never been so nuts about a guy
You wanna laugh you wanna cry
You cross your heart and hope to die
hmmm... :)
conclusion?!?
Si cum spuneam,astazi,playerul meu nimerea melodia perfecta cu versurile perfecte exact in situatiile potrivite.
So... Ora 7 de dimineata,suna telefonul,ma trezesc il inchid,ma uit pe tavan,apoi in stanga mea unde dormea playerul meu.Il trezesc si pe el ,dau play si ...
Unkle-Burn my shadow : I've burn my tomorrow
And i stand inside today
At the edge of the future
And my dreams all fade away
Si incep sa ma gandesc ca am visat numai ciudatenii ...brr...
Dupa rutina cu televizorul,cartoon network, desene animate si baut cafea ,facut ghiozdan si alte cele plec la scoala...
Staind-Open your eyes: As I walk along these streets
I see a man that walks alone
Distant echo of people's feet
He has no place to call his own
Ma intristeaz sa vad la coltul unei strazi niste copii cersind pe un frig
pe care eu abia daca vreau sa ma duc la scoala asa ca schimb melodia:
The Clash- I'm not down:If it's true a rich man leads a sad life
That's what they say, from day to day
Then what do the poor do with their lives?
On judgment day, with nothin' to say?
Ajung la scoala...Lume multa,aglomeratie, zgomot,snobism,prostie,dar astea sunt la ordinea zilei doar ca a aparut cineva in fata mea care imi tot spunea chestii doar k nu eram prea atenta pentru ca ascultam
Pantera-walk: Can't you see I'm easily bothered by persistence
One step from lashing out at you...
You want in to get under my skin
And call yourself a friend
I've got more friends like you
What do I do?
Dupa orele petrecute la scoala ma durea capu ...economie...ma omoara...profa la fel...(Maybe is me ,but i`m sick of wasting energy)
Ajung acasa fac de mancare ,intru pe mess...deschid winamp... si ...si...
Bjork - It's all so quiet:It's oh so quiet
shh shh
It's oh so still
shh shh
You're all alone
shh shh
And so peaceful until...
You fall in love
zing boom
The sky up above
zing boom
Is caving in
wow bam
You've never been so nuts about a guy
You wanna laugh you wanna cry
You cross your heart and hope to die
hmmm... :)
conclusion?!?
miercuri, 21 noiembrie 2007
Ce zi frumoasa pentru stiinta
"Fighting crime trying to save the world...la la la the power puff girls... "
Dadusem drumu la televizor...Era dimineata...Prea dimineata pentru mine desi ceasul arata cam 8 jumate si eu la ora asta deja trebuia sa fiu la scoala.Ma ridic din pat imi fac tabieturile de dimineata si ma intorc in camera cu cafea cu lapte fara zahar si ciocolata.Power pf girls s`au terminat ...era Dexter...Inchid televizorul nu inainte sa aud cum dexter intr-unul din episoade spune cand se trezeste "Ce zi buna pentru stiinta".As vrea si eu sa zic "Ce zi buna pentru ... pentru ... orice"
numai sa fi fost o zi buna...Si nu prea era!
In drum spre scoala vad tot felu de oameni,priviri care mai de care mai incruntati mai nervosi plictisiti dar in orice caz toti gri!Da ...Gri...As fi vrut sa merg cu ochii inchisi pana la scoala si acolo sa stau la fel 5 ore(pardon 4,ca pe prima o dormisem acasa) dupa care sa vin acasa sa deschid ochii sa ma asez in pat si sa-i inchid la loc pentru vreo 3 ore.Dar desigur ca nu s-a putut.Asa ca priveam indignata oamenii incercand sa gasesc unul,UNUL care sa exprime macar un gram de fericire pe chip.Ajung aproape de liceu...Mai aveam de trecut o strada...Semaforul era rosu..Langa mine multi oameni in fata mea si mai multe masini...Mi-era frig dar parca muzica din casti, care cred ca o auzea si tataie de langa mine care statea si el la semafor,ma mai incalzea.Atunci vad in zare un om...Un barbat inalt si atat.Restu nu a mai contat!Omu era calm,vesel ...radia de fericire.Pentru el probabil astazi era "o zi buna pentru stiinta"
La scoala lucrurile s-au cam agravat pentru starea mea de spirit(asa cum se intampla de obicei),aglomeratia lumea proasta si snobismul ma fac sa-mi smulg parul din cap atunci cand raman fara baterie la player si sunt nevoita sa ascult discutii idioate in pauze , ore whatever...Si raman la ideea ca pana voi termina clasa a 12a voi face hepatita de la cata scarba am pentru liceu asta ,nu neaparat pentru clasa mea dar pentru cei mai multi oameni din acest colegiu national(pff...colegiu hahahahaha).Ajunsa acasa cu capu "spart" am hotarat sa dorm putin si m-am gandit ca apoi sa scriu ceva pe blog.
Dadusem drumu la televizor...Era dimineata...Prea dimineata pentru mine desi ceasul arata cam 8 jumate si eu la ora asta deja trebuia sa fiu la scoala.Ma ridic din pat imi fac tabieturile de dimineata si ma intorc in camera cu cafea cu lapte fara zahar si ciocolata.Power pf girls s`au terminat ...era Dexter...Inchid televizorul nu inainte sa aud cum dexter intr-unul din episoade spune cand se trezeste "Ce zi buna pentru stiinta".As vrea si eu sa zic "Ce zi buna pentru ... pentru ... orice"
numai sa fi fost o zi buna...Si nu prea era!
In drum spre scoala vad tot felu de oameni,priviri care mai de care mai incruntati mai nervosi plictisiti dar in orice caz toti gri!Da ...Gri...As fi vrut sa merg cu ochii inchisi pana la scoala si acolo sa stau la fel 5 ore(pardon 4,ca pe prima o dormisem acasa) dupa care sa vin acasa sa deschid ochii sa ma asez in pat si sa-i inchid la loc pentru vreo 3 ore.Dar desigur ca nu s-a putut.Asa ca priveam indignata oamenii incercand sa gasesc unul,UNUL care sa exprime macar un gram de fericire pe chip.Ajung aproape de liceu...Mai aveam de trecut o strada...Semaforul era rosu..Langa mine multi oameni in fata mea si mai multe masini...Mi-era frig dar parca muzica din casti, care cred ca o auzea si tataie de langa mine care statea si el la semafor,ma mai incalzea.Atunci vad in zare un om...Un barbat inalt si atat.Restu nu a mai contat!Omu era calm,vesel ...radia de fericire.Pentru el probabil astazi era "o zi buna pentru stiinta"
La scoala lucrurile s-au cam agravat pentru starea mea de spirit(asa cum se intampla de obicei),aglomeratia lumea proasta si snobismul ma fac sa-mi smulg parul din cap atunci cand raman fara baterie la player si sunt nevoita sa ascult discutii idioate in pauze , ore whatever...Si raman la ideea ca pana voi termina clasa a 12a voi face hepatita de la cata scarba am pentru liceu asta ,nu neaparat pentru clasa mea dar pentru cei mai multi oameni din acest colegiu national(pff...colegiu hahahahaha).Ajunsa acasa cu capu "spart" am hotarat sa dorm putin si m-am gandit ca apoi sa scriu ceva pe blog.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
























